پیدایش کانتینر

سر منشا پیدایش کانتینر را باید در افکار مالک یک شرکت کشتیرانی ، آقای مالکولم مک لین جستجو کرد. مک لین در ابتدا یک راننده کامیون اهل کارولینای شمالی بود ، که به همراه برادر و خواهرش ، یک شرکت باربری کوچک را اداره می کرد. معروف است که ایده بکارگیری کانتینر در حالی که مشغول بارگیری از یک اسکله بود و از سرعت پایین این عمل شکایت داشت به ذهنش متبادر شد.

وی چند سال بعد با خرید یک شرکت کشتیرانی ایده های خود مبنی بر حمل یکباره بارها به کشتی را عملی نمود و بنیانگذار کانتینرهای امروزی شد و صنعت حمل و نقل دریایی و ترخیص کالا را برای همیشه دستخوش تغییرات نمود. مک لین با خرید دو شرکت کشتیرانی دیگر اقدام به آزمایشات مختلفی کرد. برای اولین بار کانتینرهای حاوی مایعات توسط کشتیرانی او از طریق دریا حمل شد ، همچنین او با تعبیه جرثقیل هایی در اسکله فرآیند تخلیه بار و بارگیری را بهبود بخشید.

در سال ۱۹۶۰ یک کشتی بزرگ کالابر اقدام به سفر از نیویورک به ونزوئلا کرد و تبدیل به اولین کشتی کانتینری بین المللی شد. همچنین مک لین در سال ۱۹۶۶ یایه گذار اولین بندر تمام کانتینری شد مالکولم مک لین را در صنعت کشتیرانی به عنوان پدر كانتينراسيون می دانند.

مهمترین دلایل ایجاد اقبال عمومی در مورد كانتينراسيون را می توان ارزان بودن و ایمن بودن در حمل و نقل کالا دانست. تبدیل کشتی های حمل کالا به کشتی های کانتینری باعث افزایش ایمنی و کاهش صدمات وارده به کالاها شده است همچنین به دلیل افزایش ظرفیت و سرعت حمل و نقل باعث کاهش چشمگیر هزینه حمل شده است.

از مهمترین بنادر منطقه میتوان به بنادر جبل علی و رشید در امارات و بندر شهید رجائی در بندرعباس اشاره کرد. در حال حاضر بیش از هفتاد درصد از بارگیری های کشور در بندر شهید رجائی صورت می پذیرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست