ترخیص کالا در ایران

ترخیص کالا در ایران فرآیندی است که در طی آن کالاها و اجناس به گمرکات ارائه شده و با ارائه مدارک لازم ، عملیات آزاد سازی اجناس برای وارد کننده و صادر کننده ها صورت می گیرد. انجام این عملیات به کالا ها وجهه قانونی داده و آن ها را از حالت غیر قانونی و قاچاق بیرون می آورد.

زمانی که به ترخیص کالا در ایران اشاره می کنیم در واقع منظور مهیا کردن و ارائه مدارک و مجوزات مورد نیاز به گمرکات و دستگاه های مسئول برای انجام عملیات ترخیص کالا می باشد. در طی این فرآیند باید به تهیه مجوز های مختلف از نهاد های متفاوت مثل وزارت ارشاد ، سازمان بهداشت ، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان وزارت ارتباطات ، سازمان انرژی اتمی ، نهاد های انتظامی و مبارزه با مواد مخدر ، قرنطینه مرزی و در مواردی قوه قضاییه و سایر مجوزات لازم اقدام شود. مجوز وزارت راه نیز به ناوگان های غیر ایرانی که به حمل و نقل بین المللی مشغول هستند تعلق گرفته که اخذ این مجوز شامل پرداخت ده در صد از هزینه حمل کالا می باشد.

علاوه بر بخش بین المللی ترخیص کالا در ایران شامل حمل و نقل و انتقال کالا به مقاصد درون مرزی نیز می باشد. ترخیص کاران به منظور ترخیص کالا در ایران عموما در گمرکات ، بنادر و فرود گاه ها مستقر می باشند. معمولا ترخیص کاران به صورت تخصصی به ترخیص یک قلم کالای خاص به صورت حرفه ای می پردازند به طور مثال تنها در حوزه صنایع فلزی و یا شیمیایی به مشغول به فعالیت هستند .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست